Skip header
Etikk og samfunnsansvar

Inviterer til samtaler om seksuell trakassering i byråbransjen

Tekst: ANDERS RINGEN
Publisert: 16. januar 2018

#Metoo har ført til en mobilisering av kvinner i kommunikasjons- og byråbransjen. Gjennom den lukkede Facebook-gruppen #kommunikasjonssvikt, som har over 1700 medlemmer, har det blitt samlet inn godt over 80 anonymiserte historier om seksuell trakassering i bransjen.

Therese Manus, daglig leder i Kommunikasjonsforeningen, inviterte byråene som ble nevnt i oppropet, KOMM, Virke Produsentforening, Kreativt Forum og Grafill, til møte for å diskutere håndteringen av seksuell trakassering.

– Det er viktig med tydelige retningslinjer for hva man skal gjøre dersom man opplever seksuell trakassering, sier Manus.

Møte med Etisk råd

I møte med Kommunikasjonsforeningens etiske råd, som har som mål å fremme etisk kommunikasjon og bistå medlemmer i vanskelige etiske utfordringer, skal Manus utvikle retningslinjer hvem man skal kontakte dersom man blir utsatt for seksuell trakassering på deres egne arrangementer.

Manus legger til at hun håper effekten av #Metoo ikke kommer til å dabbe av.

– Det er viktig at kampanjen har en langvarig effekt og at engasjementet ikke dør ut. Retningslinjer må etableres i byråene og det må være stadig oppfølging av de ansatte slik at det ikke er så enkelt å gå tilbake til gamle rutiner, uttrykker Therese Manus.

24. januar var hun i Volda for å snakke med kommunikasjonsstudentene om #Metoo. Dette mener hun er viktig fordi disse menneskene skal lede kommunikasjonsfaget videre.

 


Relaterte temaer

Siste saker

Har du lest disse sakene?

Les Mer on Har du fått med deg disse sakene?
Har du fått med deg disse sakene? –>

Det er sommertid og vi har samlet noen av vårens mest leste saker. Perfekt dersom du ønsker litt påfyll i ferien.

Les Mer on Har du fått med deg disse podkast-episodene?
Toppleder-kommunikasjon
Anne-Lise Landsmøte 2025
Har du fått med deg disse podkast-episodene? –>

Fra Ernas kommunikasjonssjef til historiefortelling på Bislett Games. Her finner du sesongens episoder av Kompodden.

Les Mer on Fredagsstafetten med David Fallon
Portrett av David Fallon.
Fredagsstafetten med David Fallon –>

Siste fredagsstafett før sommeren. Denne gangen på engelsk med iren David Fallon, senior kommunikasjonsrådgiver i Statkraft.