Kommunikasjon.no

Bli medlem

Ønsker du å bli medlem i Kommunikasjonsforeningen?

Fagstoff- verktøy & tips

Praktisk hjelp i informasjons- og kommunikasjonsarbeid

Kommunikasjonsdagen

Last ned foredrag fra Kommunikasjonsdagen 2010

Målrettet annonsering

Stillingsannonse, bransjeguide og fagbladet Kommunikasjon

Abonner på nyhetsbrev

Få oppdatert informasjon fra Kommunikasjonsforeningen

Fagbladet - WWW

Publisert 20. november 2009

Bra å dele informasjon

Oslo universitetssykehus er et nytt sykehus basert på Aker, Rikshospitalet og Ullevål sykehus. Inntil videre må sykehusene leve med tre intra- og internettløsninger, i tillegg til en ny midlertidig samleside for det nye sykehuset. Sykehuset Buskerud har en helt annen hverdag og er nå pilotsykehus for den nye nettsatsingen.

 Jonette Øyen, kommdirektør, Oslo universitetssykehus, Ullevål

Jonette Øyen, kommunikasjonsdirektør, Ullevoll
Foto: Hans Jacob Moe, Ullevål

- Nå er det viktig å få en ny nettløsning. Men vi er utålmodige, og vil gjerne ha den på plass alt nå. Jeg har ikke fanget opp noen kulturforskjeller når det gjelder synet på gjenbruk. Det er aldri feil å dele informasjon, men det har vært diskutert hvordan hvert enkelt helseforetak skal få handlingsrom til å gjøre sine spesielle tjenester godt nok tilgjengelige innenfor en felles ramme. Hvert helseforetak står fritt til å gjøre visse tilpasninger på egne nettsider. Samtidig ser vi at slike store nettprosjekter kan være krevende fordi utviklingen går raskt. Alt nå kan vi også oppleve designet som noe statisk. Derfor er vi positive til muligheter for oppgraderinger og redesign. Vi skal lytte til både brukere og nettmedarbeidere, og være forberedt på å justere underveis.

 Trine Lind, kommdirektør ved Oslo universitetssykehus, Rikshospitalet.

Trine Lind
Foto: Sunniva Lind Høverstad
- Rikshospitalet lanserte helt nye og sterktpasientrettede nettsider i 2007, og fikk som eneste helseforetak i Norge fem stjerner på norge.no-kåringen i 2008. Det var viktig for oss å sikre at erfaringene fra arbeidet med disse nettsidene ble med inn i det regionale prosjektet. Den nye nettløsningen åpner for nye og spennende muligheter med tanke på deling av innhold mellom helseforetak. Jeg ser at enkelte kan oppfatte deling som uvant, men det går seg til. Vi har blant annet fått positive tilbakemeldinger på delingstankegangen fra lokale redaktører ved Rikshospitalets klinikker. En stor del av innholdet produseres i de kliniske miljøene, med kommunikasjonsavdelingene som tilretteleggere. Det er lite optimal bruk av ressursene om alle helseforetakene etablerer komplette nettsider med til dels svært overlappende innhold.

Pernille Lønne Mørkhagen, Kommdirektør Sykehuset Buskerud 


Pernille Lønne Mørkhagen

Foto: Milja Mørkhagen

-Vi blir Vestre Viken Helseforetak 1. juli, og måtte uansett lage ny felles nettside. Derfor er vi heldige som blir pilot i nettsatsingen til Helse Sør-Øst og Vest. Det gir oss mulighet til å være langt mer ambisiøse teknisk og innholdsmessig enn vi kan være alene. Vi får flere ressurser å spille på både i utviklingen av nettsidene, i opplæring og support. Etter hvert vil vi se hvor mye stoff vi rent faktisk også har nytte av å dele. Løsningen virker bra. Særlig spennende er det at vi åpner døra for emnekart og nye måter å tenke pasientinformasjon på.

 

Artikkelen ble publisert i Kommunikasjon nr. 4/2009.

Lokale aktiviteter

Klart språk

Dato: 24.03.2010
Lokallag: Møre og Romsdal

Fra analyse til action: Omdømme - og kommunikasjonsarbeid i Hafslund

Dato: 24.03.2010
Lokallag: Kommunikasjonsforeningen-BI

Ny statlig kommunikasjonspolitikk - ved Difi

Dato: 14.04.2010
Lokallag: Agder

Kriseinformasjonsdag

Dato: 20.04.2010
Lokallag: Trøndelag

Flere aktiviteter

Ledige stillinger

Kommunikasjonsrådgiver

Finnmark fylkeskommune

Informasjonssjef

Nortura

Informasjonssjef

Helse Finnmark HF

Kommunikasjonsmedarbeider

Den Norske Turistforening

Flere ledige stillinger

Bransjeguide

Infopaq

Infopaq tilbyr ekspertise innen media, PR, analyse og rådgivning

Les hele

Apeland

Apeland Informasjon er ledende i Norge innen omdømmebygging

Les hele

Se hele bransjeguiden